Wiarygodny i pewny pomiar temperatury w ciężkich warunkach przemysłowych okazuje się być nie lada wyzwaniem. Nie tylko względy ekonomiczne, ale przede wszystkim zagrożenie życia ludzkiego związane z pojawieniem się pożaru, wymusiły zastosowanie metod, które zapewnią bezpieczeństwo oraz optymalne warunki pracy. Idealnym rozwiązaniem w tej kwestii okazuje się zastosowanie termowizyjnego systemu wczesnego ostrzegania przeciwpożarowego WPFM.
Bezpieczeństwo nade wszystko
Potrzeba zagospodarowania odpadów wymusiła budowę, wprawdzie nielicznych w Polsce spalarni odpadów. Pozwalają one w relatywnie prosty sposób pozbyć się odpadów jednocześnie wytwarzając energie elektryczną i/lub ciepło. Niestety wykorzystanie tego „nietypowego” paliwa wiąże się niejednokrotnie z szeregiem problemów eksploatacyjnych oraz związanych z bezpieczeństwem. Magazynowanie odpadów w halach lub bunkrach, czyli materiału o bliżej nieokreślonym składzie (często zawierają zapalające się baterie oraz miliardy mikroorganizmów powodujące samoczynne podgrzewanie) niesie ze sobą ryzyko samoistnego lub wtórnego zapłonu. Systemy detekcji gazów nie zawsze są skuteczne jako, że materiały są magazynowane na dużych powierzchniach nie rzadko na wolnej przestrzeni lub przewiewnych wiatach.
System wczesnego ostrzegania przeciwpożarowego LAND WPFM (waste pile fire monitoring), minimalizuje ryzyko związanego z możliwością powstania pożaru wskutek samozapłonu lub przypadkowego zapalenia materiałów łatwopalnych, miejsc magazynowania odpadów z tworzyw sztucznych oraz bunkra/hali przyjęć/ składowiska odpadów komunalnych.
Monitoring bunkra kamerami termowizyjnymi
Jako przykład posłuży nam realizacja aplikacji monitoringu termowizyjnego bunkra odpadów w jednej z większych spalarni w Polsce tj. Ekospalarni Kraków. System oparty został o dwie kamery termowizyjne stacjonarne nieobrotowe LAND ARC WPFM w obudowach przemysłowych oraz oprogramowanie pisane od podstaw dedykowane klientowi. Była to wymiana taniego i niesatysfakcjonującego systemu, który podawał często fałszywe alarmy, miał słabą jakość obrazu i ubogą funkcjonalność. Odpowiednio skonfigurowane oprogramowanie zapewniło przejrzyste obrazowanie oraz automatyczne uruchomienie alarmu w chwili wykrycia punktu zapalnego. W wersji rozszerzonej oprogramowanie ma możliwość nagrywania profili temperatury, ustawiania alarmów, archiwizacji wszystkich danych pomiarowych oraz zaprogramowanie ruchów czy obrotów kamery (dla wersji układu kamery termowizyjnej obrotowej). System nie wymaga uwagi operatora ani analizowania obrazu (w przeciwieństwie do systemów wizyjnych).
W powyższym przykładzie system pomiarowy LAND ARC WPFM zbudowany został w oparciu o nieobrotowe Kamery termowizyjne LAND ARC z soczewkami o dobranym polu widzenia takim, który pozwala monitorować cały obszar 40m x 16m bunkra. Sygnał z kamery natomiast może być przesyłany cyfrowo po Ethernet (do 100 m bez wzmacniaczy) lub światłowodowo (do 2…20 km)
Bardzo istotna jest funkcja rozpoznawania i pomijania fałszywych alarmów mogących powstawać od gorących maszyn, przenośników lub po prostu pracujących ludzi. System monitoring termowizyjnego LAND ARC WPFM pracuje również prawidłowo w nocy bez oświetlenia.
Podsumowując, zaprojektowany do pracy w trudnych warunkach, system wczesnego ostrzegania przeciwpożarowego LAND WPFM, zapewnia wczesne, automatyczne i rzeczywiste wykrycie punktów zapalnych. System ostrzega o zagrożeniu przed wystąpieniem pożaru, ponieważ analizuje wzrost temperatury magazynowanego paliwa/odpadów, który to jest odpowiedzialny za samozapłon. Pozwala to na zastosowanie odpowiednich środków zaradczych zanim pożar nastąpi i tym samym zapewnienie bezpiecznych warunków do pracy.
Zobacz więcej: