W przemysłowych procesach produkcyjnych czujniki i współpracujące z nimi przetworniki temperatury, są niezbędne do utrzymania odpowiedniego poziomu temperatury pracy. Urządzenia powinny być odpowiednio dobrane i spełniać wymogi związane z prawidłowym pomiarem. Równie ważna jest komunikacja przetwornika z czujnikiem temperatury, która zapewni szybki, prosty i dokładny odczyt.
Czym jest przetwornik temperatury?
Przetwornik temperatury to urządzenie, które przekształca daną wielkość na inną wielkość według określonej zależności i z pewną dokładnością. Wykorzystywane są w układach z czujnikami temperatury, dzięki czemu sygnał z czujnika, który zwykle jest trudny w przekazaniu na odległość, zostaje przekształcony w sygnał prądowy 4…20 mA. Staje się wtedy możliwy do sterownia przy pomocy regulatora lub sterownika PLC. Jednak oprócz sygnału, przetworniki spełniają również inną funkcję. Pozwalają one bowiem skomunikować się z czujnikiem za pomocą różnego rodzaju protokołów komunikacyjnych, co usprawnia ich działanie. Przetworniki temperatury dzielą się na głowicowe – montowane wewnątrz głowicy oraz przetworniki na szynę DIN.
Przetworniki temperatury z komunikacją za pomocą protokołu HART
Protokół HART to jeden ze standardowych protokołów, który można spotkać w przetwornikach. To cyfrowy sygnał nałożony na sygnał analogowy generowany przez przetwornik, dzięki któremu można sterować i odczytywać parametry czujnika, bez konieczności stosowania dodatkowych przewodów połączeniowych. Ponadto sygnał jest odporny na zakłócenia. By uzyskać połączenie z przetwornikiem wystarczy tylko wpiąć się w pętlę prądową sygnału analogowego przy pomocy odpowiedniego modułu. Przetworniki temperatury kompatybilne z protokołem HART oferuje firma szwedzka Inoir. Seria IPAQ – C520, to przetworniki, które montowane są wewnątrz głowicy. Dwuprzewodowe, izolowane galwanicznie posiadają wejście dla czujników RTD i T/C. Z kategorii przetworników temperatury montowanych na szynie DIN, urządzeniem kompatybilnym z HART jest IPAQ-R520. To uniwersalny, izolowany galwanicznie przetwornik, który posiada podwójne trzy i czteroprzewodowe wejścia dla RTD i T/C.
Przetworniki temperatury z kontrolą za pomocą NFC
NFC znane z technologii nowoczesnych telefonów komórkowych, to rozwiązanie dostępne w najnowszych przetwornikach firmy Inor. Użytkownik potrzebuje jedynie mieć smartfon z możliwością komunikacji NFC i voila – zarządzanie pomiarem temperatury staje się proste i szybkie. Oprogramowanie jest ogólnodostępne w popularnych sklepach internetowych w systemie Android jak i iOS. Za pomocą NFC odczytane zostają nastawy przetwornika, można również zmienić zakresy sygnału analogowego, jak i wprowadzić wewnętrzne oznaczenia dla danego punktu pomiarowego. Przetwornik temperatury, który wykorzystuje tę nowoczesną technologię to APAQ C130. Przeznaczony jest dla czujników Pt100 i Pt1000 o wysokiej niezawodności. Dzięki solidnej konstrukcji, wpływy zewnętrzne takie jak temperatura otoczenia, wibracje, wilgotność i zakłócenia EMC, mają minimalny wpływ na wynik pomiaru.
Przetworniki temperatury z komunikacją Bluetooth
Bluetooth to dobrze znany sposób przekazu informacji na niewielkie odległości. Technologię Bluetooth wykorzystuje firma Inor, która stworzyła nowoczesny komunikator niezbędny do skomunikowania się przetwornika ze smartfonem podłączany poprzez kabel USB. W przetwornikach nie ma bowiem wbudowanego modułu Bluetooth. Komunikator może być integralną częścią każdego urządzenia, jak i systemem przenośnym, wykorzystywanym tylko w razie potrzeby. Komunikację Bluetooth wykorzystuje prawie każdy przetwornik temperatury serii IPAQ. Konfigurację poprze port USB zapewnia Model C202. Przetwornik temperatury stosowany jest w głowicowych czujnikach temperatury akceptującym dwu i trzyprzewodowe wejścia czujników rezystancyjnych platynowych i zasilany jest z pętli prądowej.
Podsumowując, warto stosować nowoczesne technologie komunikacji, które usprawniają zarządzanie, nawet tak klasycznym pomiarem, jakim jest pomiar temperatury. Takie technologie bez nadają przetwornikom temperatury i czujnikom innego oblicza, czyniąc z nich szybsze, łatwiejsze i po prostu bardziej użyteczne narzędzia pomiarowe.