praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Jak zmierzyć ilość i skład biogazu ?


Biogaz jest atrakcyjny dla użytkowników ze względu na zawarty w nim metan CH4. Ilość metanu decyduje o wartości opałowej biogazu, czyli o ilości energii możliwej do uzyskania w wyniku jego spalenia. Zawartość metanu jest zależna głównie od substratów, z których biogaz powstaje: inną będzie miał biogaz powstający na wysypisku (25-30%), inną biogaz z osadów w oczyszczalni ścieków (45-55%), a jeszcze inną biogaz produkowany z odchodów i odpadów zwierzęcych (do 70%).


Dla użytkownika jednostki kogeneracyjnej, niezależnie od źródła pochodzenia biogazu, istotne są zawsze 2 jego parametry: ilość i skład. Jakie urządzenia dostarczą wiarygodnych pomiarów w tym zakresie?

st51

Ilość biogazu

Biogaz jest medium zanieczyszczonym i zawilgoconym. Z tego powodu nie zaleca się przepływomierzy posiadających elementy ruchome oraz wrażliwych na wykraplającą się wodę. Sprawdzonym w wielu instalacjach rozwiązaniem jest termiczny przepływomierz masowy ST51 Biogas. Brak elementów ruchomych, łatwość montażu, a także możliwość weryfikacji wskazań bez odsyłania do producenta (jedyny taki przepływomierz!!!) to tylko niektóre z zalet tego przepływomierza do biogazu.

O przepływomierzu ST51 pisaliśmy już w artykule Jaki przepływomierz do biogazu ? 

Zobacz specyfikację techniczną przepływomierza do biogazu>>>

 

Skład biogazu

AwiECODwa najważniejsze dla użytkownika składniki biogazu to metan CH4 i siarkowodór H2S. Do stałej kontroli ich zawartości wykorzystywane są analizator biogazu  ETG 6500 i przenośny analizator biogazu MCA 100 BIO-P. Analiza projektu instalacji biogazowej oraz potrzeb jej właściciela pozwala na dobór modelu analizatora biogazu właściwego dla danej aplikacji.

 

Więcej rozwiązań pomiarowych dla biogazowni: www.pomiarbiogazu.pl>>>


Autor: Biogazu-entuzjasta (jjanota<małpa>introl.pl)

Jak zmierzyć ilość i skład biogazu ?

Najnowsze

Automatyzuj wzorcowanie

Bez papieru, bez błędów, bez straty czasu. Szybko, sprawnie, efektywnie. Automatyzuj wzorcowanie dzięki Zintegrowanemu Systemowi Wzorcowania Beamex pozwalającemu na optymalizację częstotliwości wzorcowania i minimalizuje ryzyko

Czytaj więcej »

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco