Wilgotność powietrza w pomieszczeniach bywa często bagatelizowana i uznawana za swoistą fanaberię służb bhp. Jest to jednak bardzo istotny parament dotyczący zarówno nas samych, jak i sprzętu i materiałów wykorzystywanych. Właściwy poziom nawilżenia powietrza ma wpływ nie tylko na dobre samopoczucie i zdrowie ludzi korzystających z budynków wentylowanych, ale również wpływa między innymi na trwałość magazynowanych surowców i przedmiotów użytkowych oraz niezawodność działania urządzeń elektronicznych.
Na rynku mamy szereg urządzeń służących do zapewniania odpowiedniej wilgotności powietrza, które wykorzystują różne metody nawilżania. Generalnie nawilżać powietrze można korzystając z jednej z dwóch metod – nawilżanie parą (izotermicznie) lub nawilżanie wodą (adiabatycznie). Skupiając się na metodzie parowej możemy wyróżnić kilka typów urządzeń do „przemysłowych” zastosowań:
-
Nawilżacze z własną wytwornicą elektryczną (elektryczne)
-
Dystrybutory pary technologicznej – para wodna produkowana jest w zewnętrznej wytwornicy. Urządzenie dozuje parę wodną o odpowiednich parametrach bezpośrednio do kanałów lub pomieszczenia.
-
Nawilżacze z własną wytwornicą gazową (gazowe)
Jaki nawilżacz wybrać?
Wybierając wśród wielu dostępnych na rynku nawilżaczy, wykorzystujących różne metody zapewnienia odpowiedniej wilgotności, należy pamiętać o tym co jest naszym priorytetem i czym dysponujemy. W tym celu należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania dotyczące przede wszystkim:
• wielkości i miejsca pomieszczenia/budynku, w którym należy utrzymać odpowiedni poziom wilgotności
• dostępności mediów (woda, para, gaz, sprężone powietrze)
• typu wody, która będzie zasilać nawilżacz (nie dotyczy dystrybutorów pary wodnej)- woda pitna (z kranu) „z miasta” lub źródła; woda zmiękczona; woda otrzymana w wyniku odwróconej osmozy (RO), która jest filtrowana w celu usunięcia większość minerałów; woda dejonizowana (DI) o wysokiej jakości, pozbawiona minerałów
• wymagań dokładności zakresu regulacji wilgotności
• lokalizacji nawilżaczy
• zużycia energii przez urządzenie nawilżające
• typu sprzętu, który będzie użyty do kontroli i monitorowania procesu nawilżania
• posiadanego wsparcie i zasobów ludzkich niezbędnych do utrzymania sprzęt
• kosztu zakupu
• niezawodności
• długoterminowych kosztów eksploatacji i konserwacji.
TABELA DOBORU
Jakie są zatem różnice wśród różnych typów nawilżaczy? Jak się mają nawilżacze parowe do wodnych? Poniższa tabelka porównawcza jest świetnym narzędziem doboru:
-
Tabela 2. Porównanie typów nawilżaczy powietrza Dystrybutory pary Nawilżacze elektryczne Nawilżacze gazowe Nawilżacze wodne Wpływ na temperaturę Praktycznie bez zmian Znaczny spadek temperatury Wydajność na jedno urządzenie Od małej do bardzo dużej Od małej do średniej Od małej do bardzo dużej Jakość pary(stopień suchości pary) doskonała dobra średnia Czas reakcji natychmiastowy Do przyjęcia (powolny) natychmiastowy Regulacja wydajności Bardzo dobra Średnia Poniżej średniej Bardzo dobra Sterylność /korozja Sterylne medium;Brak korozji Dobra Mała Częstotliwość konserwacji/serwisu 1 raz/rok 1 raz/miesiąc1 raz/kwartał 1 raz/kwartał 1 raz/rok Trudność konserwacji/serwisu mała średnia wysoka Koszt Koszt urządzenia niski średni wysoki średni Instalacji Zmienia się w zależności od dostępności pary wodnej, wody, gazu, energii elektrycznej, itp Eksploatacji niski średni niski niski Utrzymania niski wysoki Niski do średni niski
Autor:
Nawilżania-entuzjasta