praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Termiczne przepływomierze masowe do gazów – dwie metody

Aktualnie produkowane przepływomierze termiczne pracują w oparciu o jedną z dwóch różnych zasad działania. Pierwszą z nich jest technika stałej mocy, a drugą technika stałej różnicy temperatur.

Masowe przepływomierze termiczne mierzą stopień schłodzenia sensora przez cząsteczki gazu przepływających przez czujnik. Sonda jest zbudowana z dwóch sensorów (czujników temperatury PT1000). Jeden jest podgrzewany za pomocą grzałki umieszczonej przy sensorze i nazywany jest aktywnym. Drugi sensor nie jest podgrzewany i zwany jest referencyjnym. Różnica w obu technikach pomiaru tkwi w mocy podgrzewania sensora aktywnego

Stała moc kontra stała różnica temperatur

Technika stałej mocy polega na tym, że aktywny sensor podgrzewany jest stałą mocą i wraz ze wzrostem przepływu maleje różnica temperatur pomiędzy nim, a sensorem referencyjnym. To właśnie zmiana różnicy temperatury jest następnie przeliczana na wartość przepływu. Stala moc pozwala na pomiar przepływu gazów o wilgotności względnej nawet do 99%. Można także mierzyć dużo większe wartości przepływów niż w przypadku drugiej technologii. Głównym ograniczeniem stałej mocy jest długi czas reakcji na zmiany przepływu, który waha się w granicach od 10 do 15 sekund.

Dyspersja termiczna – stała różnica temperatur

Dyspersja termiczna – stała różnica temperatur

Drugi typ – technika stałej różnicy temperatur – element podgrzewany jest zmienną mocą, aby móc utrzymać stałą różnicę temperatury pomiędzy czujnikiem aktywnym, a referencyjnym. W oparciu o zmieniającą się moc przeliczana jest następnie wartość przepływu. Główną zaletą stosowania przepływomierzy pracujących w oparciu o zasadę stałej różnicy temperatur jest czas reakcji przepływomierza na zmiany wartości przepływu – około 1 sekundy. Niestety w przypadku aplikacji, w których medium jest wilgotne lub zabrudzone, technologia ta w ogóle się nie sprawdza.

Dyspersja termiczna – stała różnica temperatur

Dyspersja termiczna – stała różnica temperatur

Jak połączyć obie metody?

Jak widzimy każda z metod ma swoje wady i zalety – stała moc to odporność na wilgoć i zamieszczenia medium oraz duże zakresy przepływu ale długi czas reakcji, stała różnica temperatur to natomiast znacznie lepsza szybkość ale wrażliwość na wodę i zanieczyszczenia. Podsumowanie wad i zalet pozwala stwierdzić, że warto by połączyć zalety obie metody jednocześnie eliminując ich pietę achillesową. Tym właśnie jest technologia AST w przepływomierzach termicznych ST 100 marki FCI

Termiczny przepływomierz masowy ST 100

Termiczny przepływomierz masowy ST 100

Stosując technologię AST uzyskujemy połączenie obu metod – stałej temperatury oraz stałej mocy. Oznacza to, że charakterystyka działania przepływomierza z technologią AST jest zmienna w zależności od rodzaju aplikacji. W początkowym etapie pomiaru stosowana jest zasada stałej różnicy temperatury, czyli dostarczamy coraz więcej mocy wraz ze wzrostem przepływu medium. Następnie, po przekroczeniu pewnej wartości przepływu, zachodzi przełączenie na stałą moc. Podtrzymujemy tym samym moc uzyskaną wcześniej, a różnica temperatur będzie maleć wraz ze wzrostem przepływu.

W porównaniu do przepływomierzy pracujących tylko w oparciu o stałą moc, czas reakcji na zmiany przepływu w ST 100 z technologią AST został skrócony z 15 sekund do 1 sekundy, a w niektórych przypadkach nawet poniżej 1 sekundy.

AST pozwala zatem na zachowanie wszystkich zalet przepływomierzy o stałej mocy, eliminując ich słaby punkt jakim jest długi czas reakcji.

ST100 AST TEST CZASU REAKCJI (1)

Czas reakcji przepływomierza ST100 z AST

Technologia AST jest dedykowana do wszystkich aplikacji, które wymagają szybkiego czasu reakcji
na zmiany przepływu w szerokim zakresie przepływomierza, choć nie jest to technologia uniwersalna, najkorzystniejsza we wszystkich przypadkach.

 

Więcej na temat nowej technologii przeczytać można w tym artykule


Termiczne przepływomierze masowe do gazów – dwie metody

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Napędy i sterowanie

Który czujnik zbliżeniowy wybrać?

Czujniki zbliżeniowe to czujniki przeznaczone do bezkontaktowej detekcji i sygnalizacji obecności przedmiotów. Są powszechnie stosowane w aplikacjach przemysłowych. Dzięki eliminacji fizycznego kontaktu z wykrywanym przedmiotem oraz brakowi ruchomych

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco