praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Inteligentne przetworniki ciśnienia

Dzisiejszy wpis poświęcony jest przetwornikom ciśnienia, które zostały skonstruowane do pracy w najtrudniejszych aplikacjach w każdej gałęzi przemysłu. Dzięki swoim rozwiązaniom konstrukcyjnym spełniają wszystkie wymagania aplikacyjne i doskonale sprawdzają się w takich branżach jak: energetyka, gazownictwo, przemysł petrochemiczny czy rafineryjny.

Z uwagi na specyficzne warunki procesów technologicznych coraz częściej wymagane są inteligentne  przetworniki, które zapewniają stabilność długoterminową oraz dokładność. Firma Fuj Electric proponuje serię przetworników FCX-AII V5, których sercem jest unikalny, krzemowy mikrosensor pojemnościowy.

 

 

Zalety nowego mikrosensora:

• dokładność: standard ± 0,065% wykalibrowanego zakresu (opcja ± 0,04% wykalibrowanego zakresu)
• stabilność długoterminowa: ± 0,1% zakresu / 10 lat
• ciśnienie statyczne dla przetworników różnicy ciśnień do 1035 bar (15 000 PSI)
• różnica ciśnień przekazywana za pomocą oleju na dwie strony sensora krzemowego zmienia pojemności po obu stronach sensora. Olej opływa sensor co zwiększa dopuszczalne ciśnienie statyczne i poprawia charakterystykę temperaturową.

Komunikacja na wiele sposobów

FCX-AII V5 to seria inteligentnych przetworników z wyjściem analogowym 4-20mA i nałożonym sygnałem cyfrowym, który pozwala nie tylko na komunikacje z urządzeniami marki Fuji, ale dzięki zaimplementowaniu protokołu komunikacji Hart®, przetworniki mogą być również programowane za pomocą dowolnego programatora kompatybilnego z tym protokołem. Ponadto, urządzenia te mogą być wyposażone także w komunikację protokołami Fieldbus Foundation H1 lub Profi bus PA. Wszystkie dostępne opcje komunikacji zapewniają łatwość konfiguracji z nadrzędnym systemem sterowania.

Dodatkowe funkcje

Przetworniki wyposażone są w wyświetlacz cyfrowy, na którym można wyświetlić sygnał wyjściowy w jednostkach inżynierskich, procentach lub jako sygnał prądowy w mA. Najważniejsze cechy to: ustawianie zera/zakresu bez konieczności zadania ciśnienia referencyjnego, sygnał wyjściowy liniowy lub pierwiastkowy, tłumienie,  konfiguracja wskaźnika cyfrowego, kalibracja zera/zakresu,  samodiagnostyka, kalibracja pętli prądowe,  kierunek i wartość sygnału błędu.

Obsługa? Nic prostszego!

Wszystkie parametry i funkcje programowalne mogą być zabezpieczone hasłem. Wszystkie parametry kalibracyjne zapisane są w przetworniku, natomiast temperatura maksymalna i minimalna zostaje zapisana w pamięci, a wartości te można wyświetlić na wyświetlaczu przetwornika lub komunikatora. Producent zapewnił intuicyjność obsługi przetworników.

Reasumując – seria przetworników świetnie sprawdza się w aplikacjach, w których istotna jest precyzja pomiarów, długoterminowa niezawodność i łatwość użytkowania. Czytelność oraz funkcjonalność urządzeń to kolejne cechy wyróżniające przetworniki z serii V5. Nowsza technologia mikrosensora krzemowego zapewnia wysoką dokładność i wydłużoną stabilność.

Inteligentne przetworniki ciśnienia

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Armatura

Jak wybrać odwadniacz do wymienników ciepła?

Kontynuując temat odwadniania systemów parowych, zajmiemy się dziś problemem dobrania prawidłowego odwadniacza do wymienników ciepła. Poruszyliśmy już kwestię odwadniania rurociągów przesyłowych, kociołków parowych, dziś podpowiemy

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco