praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Szczelność instalacji parowej. Jak ją kontrolować?

Szczelność instalacji parowej to obecnie kluczowy problem ekonomiczny. Zakłady, w których wykorzystuje się parę wodną w różnych procesach stoją w obliczu konieczności redukcji zarówno kosztów energii, jak i emisji CO2. Wydaje się, że jest to długotrwały proces, w dodatku bardzo kosztowny. To częściowa prawda. Przecież „nie od razu Rzym zbudowano”, a redukcję zużycia energii można realizować małym kroczkami. Małymi ale jakże opłacalnymi. Znaczące oszczędności w kosztach produkcji energii można zapewnić sobie stosunkowo w szybki i mało kosztowny sposób-odpowiednio kontrolując szczelność instalacji parowej.

Kontrola szczelności instalacji pary, czyli diagnostyka odwadniaczy.

Myśląc o oszczędności energii należy zdawać sobie sprawę z tego, jak niezwykle ważna jest regularna kontrola szczelności instalacji. Krótko mówią, musimy wiedzieć czy przypadkiem nie tracimy energii na przesyle lub w wyniku uszkodzenia urządzeń zamontowanych w naszych sieciach energetycznych. Szczególnie dotyczy to zakładów wykorzystujących parę jako nośnika energii, gdyż duże straty mogą generować urządzenia odpowiedzialne za odprowadzanie kondensatu z pary, czyli odwadniacze.

Dlaczego należy badać odwadniacze?

Źródłem energii w wielu zakładach jest para wodna i związany z nią, nazwijmy to produkt uboczny, czyli kondensat.  Kondensat ten musi być odprowadzany, gdyż jego obecność to pewna awaria elementów instalacji. Odwadniacze to urządzenia odprowadzające kondensat z pary wodnej i dlatego właśnie są one niezbędne do prawidłowego działania instalacji. Często zdarza się jednak tak, że są albo źle dobrane, albo po prostu raz zamontowane i zapomniane. A odwadniacz, jak każde urządzenie, z biegiem czasu traci swoje właściwości, co powoduje straty. A straty te są wymierne, bo to straty energii, czyli pieniędzy.

Niepoprawnie działający odwadniacz generuje wiele problemów, które wpływają na zawyżone koszty wytwarzania pary lub generują liczne awarie elementów instalacji.

  • Odwadniacze przepuszczające oprócz kondensatu przepuszczają także parę wodną, generują więc straty energii pary żywej. Prowadzi to do wzrostu zużywanej energii i emisji CO2 i wzrostu destrukcyjnego dla armatury przeciwciśnienia.
  • Odwadniacze zablokowane nie odprowadzają kondensatu, co prowadzi do powstania mokrej pary wodnej, erozji zaworów regulacyjnych i erozji rurociągów. To prosta droga do awarii całej instalacji.
  • Źle dobrane lub zalane odwadniacze to spadek efektywności wymiany ciepła.

Dodajmy do tego uderzenia wodne i tzw. efekt stall i widzimy jak wiele jest zagrożeń.

Skutki wadliwie dzialajacych odwadniaczy
Skutki wadliwie działających odwadniaczy

Co jeśli nie diagnozujemy odwadniaczy? 

Nasze doświadczenia pokazują, że zakłady, w których praktyka regularnej diagnostyki odwadniaczy nie istnieje narażone są na ok. 40% uszkodzonych odwadniaczy. Zakładając, że jeden odwadniacz może przepuścić na przykład 500 kg/h kondensatu i popsuje się w pozycji otwartej, straty w skali doby/tygodnia/miesiąca/roku będą ogromne. Ale bezpośrednie straty pary to tylko początek. Przepuszczające odwadniacze to również większe ciśnienie kondensatu, więc do rachunku należy dopisać spadek wydajności prawidłowo działających odwadniaczy znajdujących się w jego pobliżu i negatywny skutek środowiskowy. A co, gdy wadliwy odwadniacz jest zablokowany? Wówczas brak jego pracy powoduje zawodnienie instalacji parowej, uderzenia wodne, korozję rurociągów, erozję zaworów, problem z uzyskaniem prawidłowej temperatury procesowej.

Szczelność instalacji parowej – jak badać odwadniacze?

Przede wszystkim regularnie! Tylko cykliczne badanie stanu odwadniaczy pozwala na utrzymanie odwadniaczy w odpowiednim stanie technicznym. Aby przeprowadzać systematyczną diagnostykę możemy wybrać jedno z dwóch rozwiązań – zlecać regularną diagnostykę odwadniaczy zewnętrznej firmie lub wdrożyć w swoim zakładzie strategiczny plan zarządzania odwadniaczami.

Poniżej przedstawiono jaka częstotliwość diagnostyki odwadniaczy może wpływać na ich awaryjność, a tym samym na straty energii.

Wpływ częstotliwości diagnostyki odwadniaczy na poziom awaryjności
Wpływ częstotliwości diagnostyki odwadniaczy na poziom awaryjności

W przypadku zlecenia badania odwadniaczy, wyspecjalizowana w tym zakresie firma dysponuje odpowiednią wiedzą i urządzeniami do badania stanu odwadniaczy. Specjalista, posługujący się odpowiednim testerem  mierzy temperaturę oraz ultradźwięki wydawane przez odwadniacz. Na tej podstawie dokonuje oceny stanu pracy każdego z nich i tworzy raport z badania. Oprócz diagnozy, czyli określenia, które z naszych odwadniaczy działają poprawnie, które są zablokowane, a które przepuszczają parę, raport z badania powinien zawierać także rzetelną inwentaryzację wszystkich odwadniaczy w zakładzie. Tak, aby w późniejszym czasie pracownicy wiedzieli jaki typ odwadniacza należy wymienić, jakie ma on przyłącze, gdzie odwadniacz się znajduje i w jakim jest stanie.

Gdy zdecydujemy się na diagnostykę odwadniaczy we własnym zakresie i własnymi siłami potrzebować będziemy odpowiednich narzędzi. Mamy tu na myśli połączenie specjalistycznego oprogramowania, testera i bazy danych. My korzystamy z jednego  z najbardziej zaawansowanych software’ów na świecie, tj. SAGE z testerem odwadniaczy SAGE UMT. Połączenie oprogramowania ze specjalistycznym testerem pozwala na stworzenie w zakładzie profesjonalnego systemu zarządzenia odwadniaczami.

Tester  odwadniaczy SAGE mierzy temperaturę i ultradźwięki wydawane przez odwadniacz. Na tej podstawie dokonuje obiektywnej oceny pracy odwadniacza, wskazując na rodzaj usterki.

Raport z badania odwadniaczy
Raporty z badania odwadniaczy – elementy

Oprogramowanie SAGE do badania odwadniaczy pozwala na gromadzenie wszystkich wyników badań w jednym miejscu, inwentaryzować odwadniacze, grupować je np. według oddziałów lub typów, ustalać częstotliwość badania. Oprogramowanie, które działa na PC lub w formie aplikacji na smartfonie zapisuje wszystko w chmurze, co pozwala na szybką analizę z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki stworzonej strukturze odwadniaczy i danym historycznym z badań, możemy śledzić trendy pracy każdego z odwadniaczy, mieć pod kontrolą stopień ich awaryjności, czy częstotliwość ich wymian. Co niemniej istotne, w oprogramowaniu SAGE w prosty sposób wygenerujemy raporty zawierające listę wszystkich zinwentaryzowanych odwadniaczy, ich stan pracy, kalkulacje strat energii dla odwadniaczy przepuszczających parę, szczegółowe statystyki z istniejącego stanu. Bardzo szybko możemy też wygenerować raport z zestawieniem wszystkich odwadniaczy do wymiany i przekazać go bezpośrednio osobom odpowiedzialnym za serwis. 

Reasumując,  oprogramowanie wraz z testerem tworzą, z jednej strony zaawansowany, a z drugiej intuicyjny i prosty w obsłudze system do zarządzania pracą odwadniaczy w całym zakładzie. Posiadając taki system i wyszkoloną kadrę możemy zapewnić sobie prawidłową prace instalacji parowej.

Szczelność instalacji parowej + prawidłowo działające odwadniacze = oszczędności

Niezależnie od tego czy wybierzemy zewnętrzną firmę czy będziemy badać odwadniacze samemu, ważne po prostu aby to robić. I to regularnie. Bo taka systematyczna diagnostyka odwadniaczy zapewnia efektywną instalację pary wodnej i realne oszczędności dla całego zakładu.

Chcesz wiedzieć co jeszcze, oprócz badania odwadniaczy, można zrobić aby już teraz oszczędzać energię pary wodnej? Skocz do artykułu „Pod kontrolą”:

Jak zredukować ślad węglowy i oszczędzać energię cieplną?

,

Szczelność instalacji parowej. Jak ją kontrolować?

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco