praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Termoizolacje sposobem na oszczędności w przemyśle

Kluczowym nośnikiem energii w wielu zakładach przemysłowych jest para wodna. Wykorzystujemy ją od procesów wytwarzania energii, po produkcję artykułów spożywczych i przemysłowych codziennego użytku. Ze względu na stale rosnące ceny energii, wielu managerów fabryk szuka sposoby na jej oszczędności. By to zrobić, najpierw należy  zidentyfikować obszary, w których możliwe jest poprawienie efektywności energetycznej. Może być ona związana ze wzrostem sprawności procesu wytwarzania pary, czy minimalizacją strat ciepła poprzez termoizolacje.

Termoizolacje – istota stosowania

Produkcja pary wodnej ma konsekwencja dla środowiska. Paliwo, które wykorzystujemy do wytwarzania pary wpływa na jakość powietrza i przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Znając koszt pary, można ocenić wpływ działalności fabryki na środowisko. Wiedza ta umożliwia odkrywanie alternatywnych źródeł czystszej energii lub wdrażanie środków oszczędzających energię. Najprostsze projekty dające szybki sukces mogą w krótkim czasie obniżyć emisję CO2 od 5 do 15%. Przykładami takich projektów są: uzupełnianie izolacji, regularna kontrola i wymiana niesprawnych odwadniaczy, montaż ekonomizerów kotłów, wykorzystywanie pary wtórnej. Dziś skupiamy się na termoizolacji armatury, za pomocą której zredukujemy zużycie energii, zmniejszymy emisję CO2, poprawimy bezpieczeństwo pracy i zredukujemy hałas. Tym samym zwiększymy znacząco komfort pracowników.

Istota stosowania termoizolacji armatury
Istota stosowania termoizolacji armatury

Termoizolacje szyte na miarę

W przeważającej części fabryk izolacja rurociągów pary, kondensatu i gorącej wody działa bez zarzutu. Olbrzymie straty ciepła generują natomiast zawory odcinające, zawory regulacyjne, zawory zwrotne, filtry i odwadniacze.

Jak odpowiednio powinna zostać zaizolowana armatura?

By uniknąć utrudnień przy konieczności przeprowadzania czynności serwisowych urządzeń, rekomendujemy zastosowanie szytych na miarę, demontowanych termoizolacji.

Skrzynki izolacyjne zaworów
Skrzynki izolacyjne zaworów

Decydując się na termoizolacje szyte na miarę należy rozpatrywać dostawców, którzy przeprowadzą dokładny audyt i dokonają pomiarów. Optymalnym rozwiązaniem są izolacje termiczne zaprojektowane w technologii CAD (projektowanie wspomagane komputerowo) i wyprodukowane w technologii CNC (za pomocą specjalistycznych obrabiarek).  Gwarantują one uzyskanie niestandardowych izolacji pod stan faktyczny danej instalacji.

Prawidłowe projektowanie dla użytkownika jest niezwykle istotne. O ile producent z reguły zamontuje izolacje „pod klucz”, to potem na etapie eksploatacji użytkownik będzie musiał izolację rozpinać i zakładać na nowo. Mądrym przykładem projektowania może być filtr siatkowy typu „y” dużych gabarytów, który wymaga raz na jakiś czas czyszczenia siatki filtra. Konstruując izolację z dwóch elementów spiętych ze sobą pasami ułatwiamy pracę obsłudze, gdyż nie ma konieczności demontowania całej izolacji, a jedynie elementu zakrywającego korpus siatki filtra.

Termoizolacje armatury szyte na miarę
Termoizolacje armatury szyte na miarę

Montaż i demontaż izolacji

Dla aplikacji, w których temperatura nie przekracza 230oC z reguły termoizolacje wykonane są z tkaniny z włókna szklanego i pokryte silikonem. Materiał izolacyjny to włókno szklane igłowane typu E, zamknięte w impregnowanej silikonem tkaninie. Elementy zszyte razem tworzą samodzielny system izolacyjny. Wyjątek stanowią izolacje do przemysłu farmaceutycznego czy spożywczego, gdzie wymagane jest częste mycie instalacji. Wówczas wskazane jest stosowanie powłoki teflonowej. Ponadto termoizolacje powinny zawierać zintegrowane elementy łączne, polecamy rzepy VELCRO, których skuteczność pozwala na otwarcie/zamknięcie nawet kilka tysięcy razy, a ich rozwiązania stosowane są m.in. przez NASA w kosmosie. Dodatkowym elementem montażowym są pasy, za pomocą których ściągane są izolacje, by maksymalnie redukować straty ciepła.

Trwałość izolacji

W celu uzyskania najlepszej izolacji termicznej całej powierzchni warto zwrócić uwagę, aby gęstość zastosowanego włókna szklanego była powyżej 150 kg/m3. Dzięki temu uzyskamy znakomitą izolację termiczną całej powierzchni. W przypadku izolowania odwadniaczy zaleca się stosować izolację o mniejszej grubości, aby nie zaburzyć prawidłowej pracy odwadniaczy, które w większości przypadków wymagają przechładzania kondensatu.

Ważne jest także to, aby wszystkie brzegi były podwójnie obszyte, co minimalizuje ryzyko rozerwania przy demontażu/montażu. Najlepiej by pasy mocujące były wykonane z tego samego materiału co izolacja. Jeżeli temperatura aplikacji na to nie pozwala, elementy mocujące powinny być przystosowane do danej aplikacji. Ponadto bardzo dobrym rozwiązaniem jest otwór spustowy w termoizolacjach poziomych, przez który może zostać odprowadzony deszcz w przypadku zastosowań na zewnątrz. Wspomniana przelotka pozwoli również łatwo wychwycić problem z zaizolowaną armaturą.

Inteligentne projektowanie izolacji adekwatne do potrzeb użytkownika
Inteligentne projektowanie izolacji adekwatne do potrzeb użytkownika

Co ważne, projekt uzupełniania termoizolacji na armaturze jest projektem oszczędnościowym i można uzyskać do niego dofinansowanie w postaci „białych certyfikatów”.

Podsumowując, uzupełnianie termoizolacji to bardzo prosty projekt oszczędnościowy z szybkim czasem zwrotu inwestycji. Aby cieszyć się redukcją strat ciepła przez długi czas, szczególną uwagę należy zwrócić na jakość termoizolacji, w szczególności na grubość i gęstość materiału izolacyjnego. Bardzo istotne są także system montażu i demontażu oraz odpowiednie znakowanie. Nie bez znaczenia jest oczywiście doświadczenie dostawcy w audytowaniu instalacji i projektowaniu izolacji szytych na miarę.

Więcej szczegółów na temat termoizolacji można znaleźć w najnowszym numerze „Pod kontrolą”

Termoizolacje sposobem na oszczędności w przemyśle

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco