Pasjonaci automatyki
Na wstępie zwykło się pisać o tym kim jest autor niniejszego blogu. Ponieważ akademia-automatyki nie ma jednego lecz wielu autorów, istnieje uzasadniona obawa, że opis ich wszystkich byłby nie tylko żmudny dla opisującego ale i nudny dla Czytelnika. Zamiast pisać o tym kim jesteśmy, napiszemy więc w skrócie kim nie jesteśmy lub staramy się nie być.
Nie jesteśmy studentami politechniki – niestety ten okres mamy już za sobą. Jesteśmy za to – jedni bardziej inni mniej – świeżo upieczonymi absolwentami uczelni wyższych, w większości technicznych.
Nie jesteśmy urzędnikami, politykami, samorządowcami, nie mam nic wspólnego z wielką i małą polityką (to na wypadek aby ktoś starał się dopatrzyć w artykułach jakichkolwiek politycznych uwarunkowań).
Nie jesteśmy „ludźmi zza biurka” spędzającymi każdy dzień przed arkuszami kalkulacyjnymi, raportami, dokumentami, liczbami i Facebooku :). Biegamy po zakładach chemicznych, zjeżdżamy do kopalń, wdrapujemy się na kominy elektrociepłowni, w lato uwielbiamy prace w chłodniach, w zimę częściej odwiedzamy huty.
Nie jesteśmy wypalonymi pracownikami, chcącymi tylko przepracować swoją szychtę (tłum. z gwary śląskiej –> zmianę, dniówkę w pracy) i zapomnieć. Kochamy to co robimy, z czym się spotykamy na co dzień, nawet jeśli to coś zdarza się 70 metrów nad lub 600 metrów pod ziemią.
Nie jesteśmy „korpoludźmi” walczącymi z każdym, wszędzie i wszelkimi dostępnymi środkami o pozycję zawodową, awans, respekt. Nie boimy się naszych szefów, a oni nie boją się nas 🙂 Mamy szczęście pracować z ludźmi, dla których liczy się dobrze wykonywana praca w optymalnych warunkach zaufania, szacunku, zwykłej koleżeńskiej uprzejmości i harmonii pomiędzy profesją, a życiem osobistym.
Nie jesteśmy fashionholikami, kulinarnymi odkrywcami czy czytelnikami brukowców. Nie interesuje nas moda, gotowanie, życie tak zwanych gwiazd i inne lifestyle’owe tematy. Jeśli już to gsm, gprs, lte, ps3 . Powyższe właściwości są charakterystyczne dla większości lecz nie wszystkich z nas – niektórzy lubią się przebrać czasem w jakieś ciuszki, przejrzeć „papilitoka” i upichcić schabowego z modrom kapustą :).
Jesteśmy singlami/mężami/żonami, ojcami/matkami, kibicami, inżynierami, a przede wszystkim pasjonatami automatyki przemysłowej.
Dlaczego warto czytać ten blog?
Wierzymy, jakby kuriozalnie to nie brzmiało, że w automatyce liczą się ludzie. Dlatego na co dzień pracujemy z ludźmi, dlatego też tworzymy ten blog. Dla ludzi automatyki.
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym:
- jak kontrolować zużycie mediów w swoim zakładzie?
- jak i czym monitorować parametry procesowe w elektrociepłowni, cementowni, biogazowni czy oczyszczalni ścieków?
- ile kosztują Cię wycieki na rurociągach?
- do czego służą manometry membranowe, a do czego te z rurką Bourdona?
- jak zmierzyć temperaturę cieczy sięgającą na przykład 1200oC?
- jak stworzyć układ regulacji temperatury i wilgotności w Twojej hali produkcyjnej
- jak rejestrować i wizualizować swój proces bezprzewodowo
- jak optymalizować dostawy surowców poprzez pomiar on-line ich stanu
- jak ustrzec się samozapłonu biomasy czy węgla?
- jak i kiedy kalibrować swoje przyrządy pomiarowe?
- jak usprawnić proces testowania nowych produktów?
- jak zmierzyć ilość gazu przesyłanego w rurociągach bez ich cięcia czy wiercenia
- jak przewidzieć awarię łożyska w swojej maszynie?
- jak i kiedy warto skorzystać z miernika wykorzystującego promieniowanie gamma?
to ten blog jest dla Ciebie. Będziemy na nim poruszać zagadnienia z szeroko pojmowanej automatyki przemysłowej z akcentem na kontrolę procesu, programowanie układów sterowania, modernizację maszyn i linii produkcyjnych, tworzenie systemów rejestracji, wizualizacji i transmisji danych procesowych. Przepływomierze, mierniki poziomu, pomiary ciśnienia, przemysłowe czujniki temperatury, odwadnianie układów parowych, kalibracja urządzeń na obiekcie, pomiary termowizyjne, diagnostyka ultradźwiękowa w utrzymaniu ruchu, programowanie drabinkowe sterownika PLC – te i inne tematy postaramy się systematycznie poruszać na naszym blogu.
Mamy nadzieję, że praktyczne spojrzenie na kwestie automatyzacji i pomiarów przemysłowych przydadzą się wszystkim Czytelnikom bloga tj. ludziom automatyki.